رد کردن لینک ها

مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان نمادی از این کشور

هر شهری در دنیا نمادهایی مخصوص به خود را دارد مخصوصا اگر این شهر پایتخت باشد می توان گفت نماد های آن کشور را در خود جای داده است. یکی از نماد های کشور ارمنستان مجسمه مادر است.

mom yerevan

این مجسمه در پایتخت ارمنستان که همان شهر ایروان است قرار دارد. مجسمه مادر زنی شمشیر به دست است که تندیسی از سوسه مایریک یک زن ارمنی می باشد. این مجسمه با ارتفاع ۲۲ متر و ساخته شده از مس چکش خوار می باشد که در بالای این مجسمه یعنی دقیقا در سر بند آن نگینی قرار داده شده که جنس آن از طلا است.

تندیس مجسمه مادر طراحی مجسمه ساز معروف ارمنی-یونانی سرگئی دیمیترویچ مرکوف می باشد. این مجسمه بر روی پایه ای از جنس بازالت ( نوعی سنگ آتشفشانی ) نصب شده که ارتفاع این پایه ۲۹ متر از سطح زمین محل ساخت آن می باشد. این پایه قبل از اینکه محلی برای نگه داشتن مجسمه مادر باشد پایه ای برای تندیسی از ژنرال جوزف استالین فرمانده ارتش جماهیر متحد شوروی به ارتفاع ۱۷ متر و ساخته شده از مس بوده.

مجسمه استالین

این تندیس به جهت یاد بودی به عنوان پیروزی شوروی در برابر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم ساخته شده بود و در تمام شهر های شوروی تندیس این ژنرال قرار داشت.

پارک پیروزی ارمنستان

به همین منظور و یاد بود پیروزی نبرد جنگ جهانی دوم در تمام شهر های شوروی پارکی را به نام پیروزی نام گذاری کردند. در زبان ارمنی تلفظ پیروزی می شود هاختاناک. پروژه ساخت پارک پیروزی ایروان در سال ۱۹۳۰ آغاز شد و در سال ۱۹۵۰ رسما افتتاح شد. ارمنستان هم که به مدت ۷۰ سال مستعمره جماهیر متحد شوروی بود از این قاعده مستثنی نیست.

این قصه را به این علت بیان کردم چون مجسمه مادر در مجاورت پارک پیروزی قرار دارد و موزه وزارت دفاع ارمنستان در پایه این تندیس جای گرفته  که این موزه ماشین آلاتی نظیر تانک، خودرو های نفر بر و نظامی و همچنین هواپیما را در فضای آزاد و در دید عموم قرار داده است و داخل موزه شامل بیش از ۳۰ هزار اثر نمایشی از دوران جنگ جهانی دوم می باشد. خب حالا بریم سر اصل مطلب که همان مجسمه مادر بود.

در اینستاگرام TechraSeir را دنبال کنید. مسابقه بدهید تور برنده شوید.

نصب مجسمه مادر

تا سال ۱۹۶۲ در بر روی این پایه مجسمه ژنرال ژوزف استالین قرار داشت که در طی یک شب بعد از کشته شدن یک سرباز و زخمی شدن چندین تن این مجسمه پایین آورده شد. پس از گذشت ۵ سال و در سال ۱۹۶۷ میلادی مجسمه مادر بر بالای این پایه نصب شد. مجسمه مادر به لطف ارتفاع ۵۱ متری و ساخته شدن در محل مرتفع شهر از تمام شهر قابل رویت است. این مجسمه تندیسی است از زنی که در هنگام حمله عثمانی ها فرار نکرد و در کنار دیگر مردم شهر از فرزندش ( که اشاره به ارمنستان دارد ) محافظت می کند. در نتیجه این زن نمادی از شجاعت، ایثار، اتحاد و فداکاری است. به علت اینکه نمادی از خصایص خوب انسانی است و همچنین نشانی از پایداری و پیروزی در برابر عثمانی ها است.

جهت مشاهده پکیج تور و هتل های ارمنستان به اینجا مراجعه کنید.

مراسم گرامی داشت پیروزی

هر ساله مراسمی در تاریخ ۹ می مصادف با ۱۹ اردیبهشت ماه در قابل مجسمه مادر در شهر ایروان برگزار می شود. این مراسم در سالروز پیروزی جماهیر متحد شوروی در مقابل آلمان نازی در جنگ جهانی دوم انجام می شود. البته این یک تیر با سه نشان است زیرا هم سالروز پیروزی جنگ جهانی دوم است و هم سالروز آزاد سازی شهر کوهستانی شوشی در قره باغ و سالگرد دفاعی ارتش قره باغ.

در این مراسم حلقه گلی زیبا به جهت تکریم و یاد بود شهدای جنگ در پایین مجسمه قرار داده می شود و حضار برای ادای احترام به این شهدا مدت زمان یک دقیقه سکوت اختیار می کنند. کمی جلوتر از این مجسمه قبر یک سرباز گم نام وجود دارد که روی آن آتشی قرار دارد و یاد بودی برای تمام کشته شدگان جنگ می باشد. در جریان جنگ جهانی دوم ۳۰۰ هزار ارمنی کشته شدند که تنها نیمی از این تعداد در جنگ به عنوان سرباز شرکت کردند.

پارک پیروزی که در مجاورت این مجسمه و در فاصله سیصد الی چهارصد متری آن قرار دارد وسعتی ۳۳ هزار متر مربعی دارد. در پارک پیروزی می توانیم از شهربازی و محل های تفریحی برای کودکان استفاده کنیم. همچنین وجود کافه ها و رستوران های کوچک و موسیقی که به صورت زنده در کنار آنها در حال نواخته شدن هستند در این مجموعه قابل چشم پوشی نیستند. وجود دریاچه ای کوچک با قایق های پارویی و پدالی برای کرایه کردن و تفریح در این دریاچه باعث می شود شما روزی فراموشی نشدنی را در خاطرتان ثبت کنید.

مراسم مجسمه مادر
5/5 ( 1 نظر )
برای تماس گرفتن لمس کنید