رد کردن لینک ها

واحد پول ارمنستان

واحد پول ارمنستان چه نام دارد:

واحد پول ارمنستان درام نامیده میشود که این نام بر گرفته از کلمه یونانیDrachma  و کلمه عربی Dirham و در واژگان انگلیسی به نام Dram نامگذاری شده است. اولین نمونه از ارز رایج درام بین سالهای ۱۱۹۹ تا ۱۳۷۵ و به شکل سکه نقره ضرب شد.

در رفراندوم سال ۱۹۹۱ کشور ارمنستان به عنوان یک جمهوری مستقل از اتحاد جماهیر شوری تاسیس شد و در تاریخ ۲۷ مارس ۱۹۹۳ به صورت رسمی صندوق پول مجزا و بانک مرکزی آن نیز شروع به فعالیت کرد.

تاریخچه پول ارمنستان

در فوریه سال ۱۹۹۳ پس از فروپاشی شوروی سابق تلاش برای برقرار کردن یک ارز ثابت به نام روبل روسیه مطرح شد که پس از مدتی مشخص شد که نگهداری ارز واحد در کشور های تازه استقلال یافته بسیار دشوار خواهد بود فلذا این تلاش بی نتیجه ماند و در همان سال این طرح مشترک برای نگهداری یک ارز ثابت با شکست مواجه گردید و ارز روبل روسیه سقوط کرد. کشورهایی که پس از سقوط، برای نگه داشتن روبل روسیه تلاش کردند شامل ( قزاقستان، ترکمنستان، ازبکستان، مولداوی، گرجستان و ارمنستان ) بودند که در بین این کشور ها ارمنستان آخرین کشوری بود که سقوط روبل را پذیرفت و ارز دیگری را جایگزین آن کرد.

امضاء واحد ارزی ارمنستان :

پس از به استقلال دست یافتن جمهوری ارمنستان، این واحد ارزی بین ارامنه رایج و مورد استفاده قرارگرفت و پس از گذشت اندک زمانی علامت اختصاری آن هم در بین مردم و در نهایت در مجامع بین المللی انتشار یافت. علامت درام ( پول ارمنستان ) : ֏ 

سکه ها:

اولین سری سکه های ارمنی در قالب ۱، ۳، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ لوما در سال ۱۹۹۴ ضرب گردید که جنس آنها از آلومینیوم بود. طی سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ سری دوم از سکه ها با مبلغ ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ درامی ضرب گردید و به جای سکه های  سری اول در بازار رایج ارمنستان جایگزین و منتشر شد. همچنین بانک مرکزی یک سری از سکه های جمع آوری شده را  برای کلکسیونر ها ارسال کرد و آنها را بفروش رساند که در حال حاضر اسامی آنها در بانک مرکزی ارمنستان نگهداری میشود.

سکه های ارمنستان

اسکناس های ارمنستان:

اولین سری اسکناس های ارمنی در قالب ۱۰، ۲۵، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۵۰۰۰ درامی در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۹۳ چاپ و به عنوان ارز رایج در اختیار مردم قرار گرفت. پول ارمنستان در طی سالیان دچار تغییرات شد، سکه های رایج به ارزش ۱۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ درامی جایگزین اسکناس شد و دیگر اسکناس هایی با ارزش مالی بیشتر به شرح ۱۰٫۰۰۰، ۲۰٫۰۰۰، ۵۰٫۰۰۰  و ۱۰۰٫۰۰۰ درامی در سیستم بانک مرکزی ارمنستان تصویب و در اختیار عموم قرار گرفت.

1000 درام

تصویر آقای Yeghishe Charents بر روی اسکناس ۱۰۰۰ دارمی می باشد. ایشان شاعر، نویسنده و فعال اجتماعی بوده اند.

5000 درام پول ارمنستان

تصویر آقای Hovannes Tumanyan بر روی اسکناس ۵۰۰۰ درامی می باشد. ایشان شاعر، نویسنده، فعال اجتماعی بوده اند و سرود ملی ارمنستان از یکی اشعار و سروده های ایشان می باشد. 

10000 درام

تصویر آقای Avetik Isahakyan بر روی اسکناس ۱۰٫۰۰۰ درامی می باشد. ایشان یکی از شاعران برجسته و به نام ارمنی و همچنین فعال اجتماعی بوده اند.

پول ارمنستان

تصویر اقای Martiros Saryan بر روی اسکناس ۲۰٫۰۰۰ درامی می باشد. ایشان نقاش معروف ارمنی و اولین احداث کننده مدرسه بین المللی نقاشی در ارمنستان بوده اند.

50000 درام

تصویر کلیسای Etchmiatzin Cathedral بر روی اسکناس ۵۰٫۰۰۰ درامی می باشد. این کلیسا جزو آثار تاریخی برجسته ارمنستان و ثبت شده در یونسکو می باشد.

100000 درام

تصویر Abgar v که Ukamma نامیده میشود بر روی اسکناس ۱۰۰٫۰۰۰ درامی می باشد. ایشان پادشاه منطقه Osroene که برگرفته از خسروان است بوده اند. این منطقه در حال حاضر با نام ترکیه شناخته می شود.

در اینستاگرام TechraSeir را دنبال کنید. مسابقه بدهید تور برنده شوید.

ارزش پول ارمنستان

در حال حاضر ارزش ارزی واحد پول ارمنستان از بابت هر درام برابر با ۳۰ تومان می باشد که این افزایش چشمگیر طی سالهای اخیر و بهتر میتوان گفت، از اواخر سال ۱۳۹۶ تا اواسط سال ۱۳۹۷ از ضریب ۸ به ۲۵ افزایش یافت.

از نظر برابری درام با دلار در بازار جهانی هر ۱ دلار برابر با ۴۸۰ درام می باشد که این عدد دارای نوسان قیمت تا ۱۰ درام بیشتر و یا کمتر در فصل های مختلف و یا شرایط سیاسی حاکم بر ارزش ارزاهای رایج در دنیا می باشد.

0/5 ( 0 نظر )
برای تماس گرفتن لمس کنید