رد کردن لینک ها

جرموک شهری در ارمنستان

جرموک

جرموک کجاست؟

جرموک یکی از شهرهای استان وایوتسجو واقع در جنوب شرقی کشور ارمنستان می باشد. شهری دارای ۵ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۴۶۰۰ نفر جمعیت که در آن ساکن هستند. در بخش جنوب شرقی کشور ارمنستان و در فاصله ۱۷۰ کیلومتری پایتخت این کشور (ایروان) قرار دارد. برای حمل و نقل نیز بزرگراه M-2 از طریق جاده H-42 بوسیله اتوبوس و مینی بوس با ایروان و شهرهای دیگر ارتباط برقرار می کند.

این منطقه بسیار سرسبز با آب و هوای معتدل در ارتفاع ۲۰۸۰ متری بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است.مقدار بارش سالیانه در این شهر ۸۰۰ میلی لیتر می باشد.همچنین توسط دامنه کوهستان واردنیس از شمال و دامنه وایک از جنوب احاطه شده است.

این منطقه توسط کوه هایی بلند با ارتفاعی بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ متراحاطه شده است که کلیه آن ها با جنگل ها و مراتع آلپی پوشانده شده اند. به همین دلیل شاهد آب و هوایی بسیار دلپذیر و چشم اندازهایی بسیار بی نظیر در این قسمت می باشیم.

تاریخچه جرموک

جرموک منطقه ای است که از نظر تاریخی ارزش زیادی دارد. در آغاز قرن شانزدهم میلادی، ارمنستان شرقی تحت حکومت صفویان قرار گرفت. دوره زمانی بین قرن ۱۶ و ۱۷، تاریک ترین دوره تاریخ برای این منطقه محسوب می شود. این منطقه به میدان جنگ مکرر میان نیروهای مهاجم قبایل ترک و ایران تبدیل گشت. به همین دلیل بسیاری از آثار تاریخی و روستاهای مرفه ویران شد.
تا سال ۱۹۸۸ این شهر در میان اکثریت ارامنه، یک جامعه آذربایجانی کوچک داشت با این حال پس از شکست درجنگ قره باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ – ۱۹۸۹، آذری ها از این شهر به آذربایجان رفتند و همزمان این شهر ۱۱۵۴ پناهده ارمنی از آذربایجان دریافت کرد.

جهت مشاهده پکیج تور ارمنستان به اینجا مراجعه کنید.

چرا جرموک را برای سفر انتخاب کنیم؟

جرموک دارای آبشارهای زیبا، آب های معدنی طبیعی و چشمه های آب گرم فراوان با دمای بین ۳۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد می باشد که بسیاری از گردشگران به دلیل خواص درمانی این چشمه ها به این منطقه سفر می کنند. این شهر زیبا دارای دریاچه های مصنوعی، مسیرهای پیاده روی زیبا و سرسبز ، به همراه جنگل های طبیعی و استخرهای آب است.
در این شهر ۴۰ چشمه آب معدنی وجود دارد که معروف ترین آنها و همچنین محبوب ترین جاذبه گردشگری این شهر، چشمه معدنی گازدار آن می باشد که در محیطی بسیار زیبا همراه با طبیعتی سرسبز و هوای عالی قرار گرفته است.

یادواره های جنگ در جرموک

در تاریخ ۹ می مصادف با ۱۹ اردیبهشت ماه هرساله در مقابل مجسمه مادر در شهر ایروان ۱ دقیقه سکوت به احترام شهدای جنگ قره باغ حاکم می شود.
بعد از تلاش های مجسمه ساز مشهور هوهانس مرادیان، گروهی از مجسمه های شناخته شده به نام کوچه فدایی در سال ۱۹۹۸ و ۱۹۹۲ در جرموک ساخته شد. همچنین او شخصیت های فدایی ارامنه که با امپراطوری عثمانی مبارزه کرده بودند را به تصویر کشید. در سال ۲۰۰۴ مجسمه اسرائیل شرقی در مرکز شهر توسط گاجیک استپانیان ساخته شد.

جاذبه های گردشگری جرموک

جرموک با این که شهر کوچکی می باشد، دارای جاذبه های گردشگری زیادی است. ما چند نمونه از معروف ترین و محبوب ترین آن ها را به شما معرفی می کنیم.  

آبشار جرموک

جرموک دارای دومین آبشار مرتفع در کشور ارمنستان است و این آبشار ارتفاعی حدود ۶۸ متر دارد.

در اینستاگرام TechraSeir را دنبال کنید. مسابقه بدهید تور برنده شوید.

جنگل جرموک

جنگل جرموک پر از درختان بلوط و همچنین گیاهانی مثل گل رز، گلابی وحشی، آلو و درخت عرعر است. این جنگل زیستگاه حیواناتی مانند خرس، خرگوش و روباه نیز می باشد.

صومعه جندوانک

صومعه جندوانک یکی از مکان های دیدنی دیگر جرموک می باشد تاریخچه آن به قرن ۱۰ میلادی باز میگردد و در ۱۰ کیلومتری غرب این شهر واقع شده است

کوه های وایت دزور (vayot dzor) جرموک

این کوه ها یکی از کوه های مورد علاقه کوهنوردان در سراسر دنیا است. ارتفاع آن ها نیز ۳۰۰۰ متر می باشد.

هتل های جرموک

به دلیل گردشگران زیادی که این شهر به خود جذب کرده است، هتل هایی احداث گردید که به شما اجازه سکونت در نزدیک ترین نقاط به این شهر را می دهند. ما چند نمونه از آن ها را برای آشنایی بیشتر، به شما معرفی میکنیم.

هتل ۵ ستاره ARMENIA WELLNESS & SPA.

هتل ۴ ستاره PANORAMARESORT AND SUIT.

هتل ۴ ستاره SOCHI PALACE COMPLEX.

هتل ۴ ستاره MESSIER 53.

هتل ۳ ستاره REGINE.

هتل ۳ ستاره NARE.

هتل ۳ ستاره NAIRA.

ورزش در جرموک

از نظر ورزشی، این شهر یکی از مراکز اصلی ورزش های زمستانی در ارمنستان می باشد که دارای یک پیست اسکی ۹۰۰ متری در جنوب شرقی شهر است. همچنین با وسعت کم، خود را به مرکز شطرنج ارمنستان تبدیل نموده و هر ساله میزبان مسابقات FIDE Grand Prix Jermuk می باشد.

جرموک برای شما خاطره انگیز خواهد شد

شما به دلیل وجود انواع سفره خانه، رستوران، کافه و هتل های مختلف با هر نوع قیمت انتخاب های زیادی را در این شهر کوچک دارید. از موارد دیگری که می تواند نظر شما را به جرموک جلب کند وجود فستیوال آدم برفی که هرساله درماه فوریه برگزار می گردد، جشن باریگِندان (برغندان) که از جمله قدیمی ترین جشن های مشترک ایرانی و ارمنستانی به مناسبت فرا رسیدن ایام روزه داری می باشد، جشن وارداوار که در این جشن مردم به هم آب می پاشند و جشن ناواسارد که به مناسبت فرا رسیدن سال نو است می باشد.

0/5 ( 0 نظر )
برای تماس گرفتن لمس کنید