رد کردن لینک ها

خانه اپرا

خانه اپرا ارمنستان

کشور ارمنستان از لحاظ غنای فرهنگی و موسیقی یکی از مهم‌ترین کشورهای دنیا به شمار می ‌رود و همواره گروه‌های موسیقی این کشور در صدر موسیقی و رقص باله دنیا حضور داشته‌اند. برای افتتاح این خانه اپرا، گروه باله “دریاچه قو” اثری از چایکوفسکی را اجرا کردند و در واقع شروع به کار رسمی این سالن محسوب می‌شد.

افتتاحیه خانه اپرا

در سال ۱۸۶۸ آهنگساز و رهبر ارکستر اهل ارمنستان به نام Tigran Chuhajyan (چوهاجیان تایگران)  زمانی که کشورش در حال مبارزه برای بدست آورن استقلال بود اولین اپرای بین‌ المللی ارمنستان را در قرن چهارم ، با نام “The Arshak II “(آرشاک ۲)  را ساخت و دقیقا به دلیل همین اپرا بود که لقب “Armenian Verdi “(آرمنیان وردا) را به او دادند.

او اولین آهنگساز ارمنستانی بود که اپرای کوچک و درام موزیکال را تولید کرد. تایگران چوهاجیان سهم بسزایی در به وجود آمدن خانه‌ اپرا داشت که نمی‌توان از آن چشم ‌پوشی کرد. مسلما پیش از او نیز آهنگسازان ارمنی زیادی وجود داشتند که با نمونه‌های مختلف سالن‌های تئاتر موزیکال سر و کار داشتند اما کمبود یک خانه‌ی اپرا واقعی که بتوانند تمامی ایده‌هایشان را در آن پیاده کنند، کاملا احساس می‌شد و همیشه رویای داشتن آن را در ذهنشان داشتند تا بالاخره در سال ۱۹۳۳ این رویا به حقیقت پیوست.

در حال حاضر اپرا به نماد فرهنگی ارمنستان تبدیل شده است، بطوری که بیش از ۸۰ سال است اپرا و باله ملی تئاتر دانشگاهی ارمنستان یکی از عناصر کلیدی و نمادهای اصلی ثروت فرهنگی مردم این کشور بوده است و همچنین دارنده میراث فرهنگی هزار ساله برای ارمنستان است.

تاریخچه خانه اپرا

خانه اپرا ایروان، ساختمانی در  شهر ایروان کشور ارمنستان است که توسط معمار برجسته “الکساندر تامانیان” (alexander (tumanianطراحی شده است و از دیدنی ترین جاذبه های این کشور محسوب می شود.

شروع ساخت این خانه در ۲۸ نوامبر ۱۹۳۰ صورت گرفت. در آن زمان هنرمندان رویای داشتن یک اپرا فاخر را در سر داشتند که سرانجام  این سالن تئاتر رسما در ۲۰ فوریه ۱۹۳۳ افتتاح شد و کمی بعد در آن به شکل گیری گروه باله انجامید.

معماری سالن تئاتر و اپرای شهر ایروان نیز منحصر به فرد است و از معماری کلاسیک ارمنستان بهره برده است. با وجود اینکه سعی شده است نهایت ظرافت و دقت در آن به کار رود، چند مجسمه از بزرگان این کشور نیز در اطراف آن وجود دارد که نشان از اهمیت فرهنگ در این کشور دارد. در اطراف سالن اپرای ایروان مجسمه آهنگسازانی مانند خاچاتوریان و اسپندریان و همچنین مجسمه هوهانس تومانیان به‌عنوان شاعر بزرگ این کشور وجود دارد.

سالن تئاتر اپرا شامل دو سالن مجزاء به نام های خاتا چوریان با ظرفیت  ۱۴۰۰۰ نفر و الکساندر اسپندریان با ظرفیت ۱۲۶۰ نفر می باشد.

ساخت فاز دوم خانه اپرا در سال ۱۹۴۰ میلادی آغاز شد که سرانجام در سال ۱۹۵۳  میلادی به پایان رسید.

برای مشاهده پکیج تور ارمنستان اینجا کلیک کنید.

خانه اپرا کجا قرار دارد؟

این ساختمان یکی از زیباترین سازه های شهر ایروان می باشد و بسیاری از موفقیت های هنری و فرهنگی کشور ارمنستان را به ارمغان آورده است.

خانه اپرا ایروان در مرکز شهر و در یکی از مراکز پر رفت‌ وآمد شهر یعنی خیابان تامانیان واقع شده است و برای دسترسی به آن سرویس‌های مختلف عمومی وجود دارد.برای رسیدن به اپرا در هر نقطه  از شهر ایروان که باشید تنها ۳۰ تا ۴۰  دقیقه بیشتر زمان نمی برد تا برای بازدید از این بنا صرف کنید، البته اگر در مرکز شهر باشید این زمان تنها به ۱۰ تا ۲۰ دقیقه کاهش میابد. ساختمان اپرا در نزدیکی بنای کاسکاد(هزار پله) ایروان بنا شده است بطوری که اگر بر فراز آن باشید این بنا به خوبی قابل مشاهده است. برای دسترسی به این بنا از خیابان شمالی میدان جمهوری پیاده روی کوتاهی شما را به ساختمان اپرا می رساند.

از خانه اپرا بیشتر بدانیم

همانطور که گفته شد خانه اپرا یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی کشور ارمنستان است برطبق اسناد تاریخی قبل از سقوط شوروی کلیسای کوچکی به نام mastur(مستر) وجود داشته که مردم در روزهای تعطیل در آنجا به دورهم جمع می شدند.

جالب است بدانید اولین باله در خانه اپرا در سال ۱۹۳۵  توسط پیتر چایکوفسکی اثری با نام “دریاچه قو” اجرا شد که این پایه گذار اجرای باله های بعدی از جمله  Aram Khachaturian(آرم خاچاتوریان) اولین باله ارمنستان را با نام ” شادی” نوشت و برای اولین بار در سال ۱۹۳۹ اجرا شد. این آهنگساز با خلق اثری دیگر با نام “گایانه”  موفقیتی بی نظیر کسب  کرد.

خانه اپرا بعد ها به مرکز هنرهای کلاسیک تبدیل شد که کمک شایانی به خلاقیت ملی برای شکوفایی آهنگسازی و رقص در ارمنستان انجام داد.

دریاچه قو

تاثیر پذیری خانه اپرا باعث ایجاد رونق و بستری برای پیشرفت محیط شد.ایجاد دریاچه قو که یکی از دوست داشتی ترین و خاطره انگیز مناطق اطراف خانه اپرا برای گردشگران و  مردم شهر ایروان می باشد. این دریاچه در سال ۱۹۶۳ ساخته شد و به افتخار باله پیتر چایکوفسکی “دریاچه قو” نامگذاری شد.

این دریاچه کوچک شبیه به دریاچه سوان ارمنستان ساخته شده است. از سال ۲۰۰۵ در طول زمستان به علت سرمای شدید و یخ زدن آب دریاچه، دریاچه را به محلی برای بازی پاتیناژ تبدیل کردند، همچنین محل مناسبی برای نشستن و تماشای رقص قوها در این دریاچه است و در فصل تابستان تالار شهر ایروان کنسرت و جشنواره های مختلف در فضای آزاد را سازماندهی می کند. پر جمعیت ترین و بزرگترین رویداد دریاچه سوان کنسرت در فضای آزاد توسط خواننده رپ آمریکایی در این فضا بود که این کنسرت برای همه افراد حاضر در آن کاملا رایگان بود.

بازدید از ایروان و خانه اپرا به شما این فرصت را خواهد داد تا از کافه و رستوران های خوب استفاده نمایید.

در اینستاگرام TechraSeir را دنبال کنید. مسابقه بدهید تور برنده شوید.

قوانین و مقررات عمومی حاکم بر خانه اپرا

با این که محدودیت های زیادی از نظر پوشش برای بازدید از خانه اپرا وجود ندارد اما رعایت قوانین حاکم ضروریست.

۱)ورود به ساختمان اپرا با لباس ورزشی ممنوع است.

۲)ورود حیوانات به ساختمان اپرا ممنوع است.

۳)همراه داشتن مواد غذایی و نوشیدنی به سالن ممنوع می باشد.

۴)مهمتر از همه برای ورود به ساختمان اپرا باید در حالت عادی بود و از استعمال هر گونه مواد مخدر یا نوشیدنی های الکلی در سالن خودداری نمود.

5/5 ( 1 نظر )
برای تماس گرفتن لمس کنید