رد کردن لینک ها

سفرنامه وان ترکیه

وان بزرگ ترین شهر در شرق ترکیه است

وان بزرگ ترین شهر در شرق ترکیه است که مرکز استان وان می باشد. وان یک شهر تاریخی است که در آن به زبان کردی صحبت می کنند.

این شهر دارای دریاچه ای به نام آختامار می باشد و به کوه های  مرتفع سیاه وارک و کوه های آرتوس چسبیده است.

این شهر به دلیل وجود گربه هایی که چشم های نا همسان دارند جذابیت خاصی دارد. این گربه ها دارای چشم های رنگی تا به تا و بدنی پشمالو هستند که یک چشم آن به رنگ آبی ودیگری زرد رنگ می باشد. این گربه ها فقط در شهر وان می باشند و به گربه های شهر وان معروف هستند.

یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر وان، کلیسای صلیب مقدس یا آختامار می باشد مهم ترین مزیت این شهرکه مردم را جذب خود می کند داشتن فروشگاه های برند های معروف و معتبر لباس و پاساژ های بزرگ مرکز شهر می باشد. مرکز شهر وان به میدان جمهوریت معروف است.

خیابان جمهوریت دارای رستوران ها و هتل های ۳، ۴ و ۵ ستاره می باشد. در این خیابان هتلی ۵ ستاره الیت ورد ( Elite World ) دیده می شود که به لوکس بودن معروف است. رستورانی که ایرانی ها را جذب خود می کند رستوران کهری بال است. یک رستوران سنتی می باشد و از لحاظ امنیت معروف هست. حتی برای خانم های مجرد، برای خانواده ها نیز از امنیت بالایی برخوردار می باشد. در این رستوران غذاهای ایرانی و ترکی نیز سرو می شود که شامل کباب ترک، کوفته و… است.

13
10

ارز رسمی کشور ترکیه و شهر وان لیر می باشد. ارزش هر لیر معادل ۲۴،۵۰۰ ریال می باشد. برای تهیه لیر در ایران یا کشور ترکیه، شهر وان به صرافی های مرکز شهر باید رفت که ریال را تبدیل به لیر خواهند کرد. ارز رایج برای خرید و تهیه غذا در شهر وان ترکیه لیر می باشد. در این شهر از دلار و ریال استفاده نمی توان کرد.

مسافرانی که قصد سفر به شهر وان ترکیه را دارند، می توانند ب سه صورت سفر خود را انجام دهند که شامل وسایل نقلیه ماشین، قطار و هواپیما است که هر کدام سبک و سیاق خاص خود را دارد. در پایین سفر زمینی و با اتوبوس توضیح کامل داده می شود.

کشور وان دارای ۲ مرز از ایران می باشد ۱ مرز خوی ۲ مرز بیلسوار است که هر کدام باز توضیح های  مخصوص به خود را دارند.

معروف ترین روستای وان که بعد از مرز خیلی از مسافران را به طرف خود جذب می کند روستای شهباغ می باشد. این روستا دارای باغ های سر سبز و درخت های بلند هست.

01
اختامار 2

یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی که در شهر وان معروف است کتیبه خشایار شاه می باشد که به ۳ زبان پارسی، اکدی و ایلامی  حکاکی شده است.

چشمه ای در شرق شهر وان و منطقه آکدامار، یکی از دیگر مکان هایی است که برای خود مردم شهر وان با ارزش می باشد و ساکنین این شهر برای درمان و تهیه آب شرب بدون آهک از این چشمه استفاده می کنند.

سفر نامه وان

سلام  تور زمینی

در تاریخ ۱۸/۱۱/۹۷روز حرکت وان از تهران تا وان است ساعت ۸ شب می باشد با ماشین ۲۵ نفره وی ای پی  که کل ماشین پر است ازمنطقه شهرک غرب خیابان سیمایی حرکت خود را آغاز کردیم. ماشین ۲۵ نفره هست که ۲۴ نفر مسافر دارد و ۱ نفر جای لیدر است  ردیف اول صندلی تک اصولا جای لیدر هست که هم به مسافرها و هم به کاپیتان تسلط داشته باشد.

از شهرک غرب خارج شدیم تقریبا مسافرها در چند دقیقه اول با ارامش و بدون هیچ حرفی نشسته بودند تا لیدر شروع به صحبت کرد و معرفی لازم را انجام داد. ولی به دلیل این که در کرج مسافر بین راهی داشتیم تا زمان ملحق شدن مسافران جدید صحبتی نشد. همه مسافران سوار شدند و توضیحات کلی داده شد. مسافران می توانند در شهر های تهران – کرج – قزوین – بستان آباد – زنجان – تبریز – صوفیان – مرند سوار اتوبوس شوند.

موقع حرکت از تهران به مسافرای کرج اعلام کردیم که تقریبا تا ۵۰ دقیقه دیگر خود را زیر پل حصارک برسانند تا به ما ملحق شوند.

به کرج رسیدیم و مسافران را سوار کردیم. با خیال راحت و اطمینان از جا نموندن مسافران به مسیر خود ادامه دادیم. به دلیل طولانی بودن مسیر مسافران را به یکدیگر معرفی کردیم. پس از آشنایی مسافران با یکدیگر جو ماشین یکم متفاوت شد.

12

ساعت تقریبا ۱۰ شب بود که برای صرف وعده شام نگه داشتیم و ۳۰ دقیقه برای صرف شام و استفاده از سرویس بهداشتی به مسافران زمان دادم. بعد از گذشت ۳۰ دقیقه به حرکت خود ادامه دادیم. به نظر تور خوبی به چشم میخورد. سوار ماشین شدیم و همه مسافران آماده بودند حرکت کردیم همه مسافران توانسته بودند هم از سرویس بهداشتی استفاده کنند و هم وعده شام را صرف کنند.  مسافران با یکدیگر آشنا شده بودند. هر کدام از شهرهای متفاوتی آمده بودند و تعدادی از تهران. این دسته از تور ها که مسافران از شهر های مختلفی می آیند تور خوبی میشه به این خاطر که در شهر های مختلف می توانیم دوستان جدید پیدا کنیم.

11
03

مسافران  یکی یکی از ردیف اول اومدن برای معرفی و ازخودشون گفتن که هرکس به مدلی از خودش و اخلاقایتش تعریف کرد و از شهری که زندگی می کند و سوغاتی های شهرشون باید توضیح می داد. آقایون در این مورد با اعتماد به نفس بیشتری صحبت میکنن ولی جسارت نشه به خانم ها. معرفی ۲ ساعتی طول کشید چون هرکسی سوالی در مورد شهر های مختلف داشت می پرسید. هر یک از مسافران تور وان هم که عکسی از شهرش داشت نشان میداد. معرفی همیشه طول میکشه در این معرفی کاپیتان هم برای معرفی باید بیاد چون یک هفته ای همه با هم زندگی می کنیم.

ساعت از ۱ بامداد گذشته بود، زنجان را رد کردیم بیشتر مسافران  خوابیده بودند که صبح سرحال باشند. لیدر هم طبق معلوم باید بیدار باشه و با کاپیتان صحبت کند تا خدایی نکرده خسته و خواب آلود نشود. حدود ساعت ۵ صبح بود که به تبریز رسیدیم برای نماز نگه داشتیم ۲۰ دقیقه زمان دادیم برای اقامه نماز صبح. هوای اول صبح تبریز سرد بود و از ماشین گرم به بیرون رفتن واقعا سخت بود. حرکت کردیم به سمت مرز خوی ساعت ۸ صبح رسیدیم. مرز خوی به دلیل تعطیلات خیلی شلوغ بود. از مسافران خواستم تا صبوری کنند. هر مرزی مشکل خودشو داره. مرز وان یکم مرز به روزی نیست. قبل رسیدن به مرز و پیاده شدن از ماشین اول صبح یکم با مسافران در مورد مرز توضیح دادم. داروهایی که ممنوع هستند و بار زیاد آوردن هم ممنوع هست. البته قبل از سفر این نکات گفته شده بود توضیح دادم به جهت یاد آوری. در شهر خوی مزارع متعدد آفتابگردان وجود دارد. تخمه فروشی های معروفی در خوی وجود دارد که معروفترین آنها  تخمه فروشی عشق علی است.

04
05

خوی:

در ترمینال اتوبوس خوی از اتوبوس پیاده می شویم و سوار ون های کشور ترکیه می شویم. مسیر را به سمت مرز با ون ها ادامه میدهیم.

از شهر خوی تا مرز جاده های سرسبز و پر پیچ و خمی دارد که واقعا زیبایی خودشو داره و تا مرز رازی حدودا یک ساعت و سی دقیقه طول میکشه. بعد از رسیدن به مرز رازی باید از ون پیاده شد. پس از گذر از مرز دوباره سوار ون های کشور ترکیه می شویم. دلیل استفاده از ون وجود ۲ پل با ارتفاع کم می باشد که امکان عبور اتوبوس را ندارد و این ۲ پل بین شهر خوی و مرز رازی قرار دارند. از ون پیاده شدیم، بعد از پرداخت خروجی مرز رد کردیم سوار ون شدیم از مرز رازی تا جلوی درب هتل های ۳، ۴ و ۵ ستاره ون ها ما را می رسانند. طی کردن این مسیر چیزی در حدود ۲ ساعت به طول می انجامد.

برای مشاهده تور وان و توضیحات کامل آن به اینجا مراجعه کنید.

مرکزیت شهر وان :

خیایان های اصلی شهر وان، مزکزکه به عنوان مرکز شهر شناخته میشود، خیابان جمهوریت(میدان جمهوریت) و میدان بشیول(میدان ماهی ) می باشد.دومین خیابن معروف خیابان استقلال است .

هتل های ۳، ۴ و ۵  ستاره:

هتل های که در خیابان های اصلی وجود دارند هتل ۳ ستاره دمیت پارک، هتل های ۴ ستاره تامارا، هالدی، مون لایت، کریستال، کال گلد، رسمینا، رنسانس و هتل ۵ ستاره الیت ورد می باشد.

مسافر ها بعد از چک این هتل ها هر کدام دو ساعتی وقت استراحت دارند. بعد از آن به گشت شهری می توانیم رسیدگی کنیم. بهتر است وقت را از دست ندهیم ساعت ۱۲ ظهر می باشد ساعت ۱۴ زمان صرف نهار و یک گشت شهری هست. گشت های شهری را به صورت کامل توضیح میدم تا به ادامه برنامه سفر برسیم.

07

گشت های شهر وان ترکیه :

06

فروشگاه :

ال سی وایکیکی، کوتون، ماوی، پولو، تاچ، اونه، دیفکتو، وان پارک، نیروا، اوکیانوس و یار می باشد که مخصوص خرید لباس های مارک هستند و در خیابان جمهوریت قرار دارند.

بعد از دیدن فروشگاه ها و آشنا شدن مسافران با شهر ساعت تقریبا ۵ بعد ظهر می باشد ترکیه یا شهر وان همیشه عصرها که مردم  شهر کارشان تمام می شود، به چای خانه هایی که در شهر هست می روند و مشغول صرف چای در استکان های کمر باریک در سینی های قدیمی می شوند. بیرون از مغازه ها میز و صندلی هایی قدیمی چیدن که اغلب مرد های میان سال و مسن روی آنها  نشستند. برای مسافرهایی که از ایران به شهر وان می آیند جذابیت بسیار زیادی دارد. در خیابان ها مغازه هایی که خیلی جلب توجه می کنند شیرینی فروشی هایی هستند که باقلوا های متفاوتی دارند و شیرینی های دیگری هم دارند که در همه جای کشور ترکیه این نوع شیرینی ها معروف است. ساعت ۸ شب هنوز مسافران از خیابان ها و مکان های دیدنی شهر وان دل نمیکنن. به وقت شام نزدیک میشویم. همسفران تور وان را به رستوران سنتی و تازه تاسیس شهر وان که کهری بال می باشد برای صرف وعده شام می بریم.

رستوران شهر وان :

رستوران های دیگری هم هستند مثل رستوران الیت که بهترین غذای بین الملی را دارد، رستوران آکدامار، داماک کباپ، اجاق باشی، تپه اجاق باشی، کروان سرای، باک هل باک یوسف کوناک و رستوران خلیل ابراهیم سفراسی می باشد.

ازرستوران کهری بال شب اول استفاده کردیم. موسیقی به صورت زنده در این رستوران اجرا می شد. ما نیم ساعت بعد از شام و کمی گوش دادن به موسیقی آرام بخش و شاد، حدود ساعت ۱۰ شب به سمت یکی از کافه های میدان جمهوریت رفتیم.

غذای سنتی

 غذاهای معروف وان :

چاق کباب، کباب مولانا، اسکندر کباب، کوفته، دونر، کباب ادانار، سارما ( مثل دلمه )، سوپ عدس، پیده، لاهماجون، کونفه و بوراک.

غذای سنتی 2

کافه ها و سفره خانه های مرکز شهر :

کافه مادو، کمپانی، زوکا و مارتی کافه از معروف ترین کافه های وان می باشند.

که در این کافه ها قلیان، چای، قهوه، شیرینی، موسیقی زنده و نوشیدنی سرد و گرم وجود دارد. نام ترکی قلیان نارگیله می باشد که نام یکی از شیرینی های معروف شهر وان که در کافه سرو میشود و در قنادی ها فروخته می شود کونفه می باشد.

بعد از رفتن به کافه و استفاده از قلیان، موسیقی زنده و قهوه حدود ساعت ۱۲ بود که به سمت هتل محل اقامت حرکت کردیم. اون روز به خاطر مسافتی که طی کرده بودیم اکثر مسافران آخرای شب  بسیار خسته شده بودن. هرکس وارد اتاق خود شد تا استراحت کند و برای ساعت ۹ صبح که وقت صرف کردن وعده صبحانه در هتل می باشد حاضر شوند.

چایخانه شهر وان
08

ساعت ۱۱ صبح زمان حرکت برای گشت شهری داخل وان بود که این گشت تقریبا تا ساعت ۴ عصر طول می کشید. بعد از خوردن صبحانه معروف وان که بهترین بخش سفر به وان می باشد که اغلب خودم و سایر همسفران از صبحانه بیرون هتل استفاده می کنیم. به خارج از هتل رفتیم تا به یک صبحانه خوری برسیم. بعد از انتخاب صبحانه خوری هر کدام  یه سینی کامل سفارش دادیم. داخل هر سینی  عسل، ۳ مدل پنیر که شامل پنیر سبزیجات ( اتلو که با سیروحشی مزه ای تند مانند دارد )، پنیر تبریزی و پنیر ساده، املت، کره محلی و کره ساده، خیار، گوجه، گردو، ماست محلی، زیتون های متنوع، سبوس نون به همراه عسل به صورت مخلوط، سوسیس تخم مرغ، فلفل دلمه ای، مربا، سرشیر محلی شهر وان و چای داخل استکان های معروف ترکیه که کمر باریک و با نعلبکی های قدیمی دور طلایی  به همراه نان ساده می باشد. صبحانه خوری، مکانی برای صرف صبحانه ای کامل و تازه است که تمامی لوازم مورد نیاز برای صبحانه به صورت روزانه و تازه تهیه میگردد. صرف صبحانه در صبحانه خانه خاطره ای خوش برای تمامی کسانی که به شهر وان سفر میکنند به ارمغان می آورد. اکثر کسانی که به وان سفر میکنند با هدف تهیه پوشاک ترک قدم بر این مسیر میگذارند.

روز اول : اسکله، قلعه، خانه گربه ها،  همراه با ناهار می باشد.(هزینه این تور به صورت تقریبی هرنفر ۳۰لیر میباشد.)

اسکله :

اسکله، از فضایی دلنشین و محیطی ارام برخوردار است. رفت و امد کشتی ها و قایق ها با طرح ها و شکل های مختلف، نوشیدن چای در کنار اسکله،خوردن ماهی تازه صید شده از دل دریاچه وان و کباب کردن ان بر روی اتش و در اخر تماشای غروب افتاب در کنار ساحل خاطرات خوشی را برای شما رقم میزند.

جزایر مختلفی در شهر وان وجود دارد که از معروف ترین ان ها میتوان از جزیره اختامار نام برد.

اسکله وان

قلعه کتیبه :

بر فراز کوه‌ های ساحل شرقی دریاچه وان، در کشور ترکیه قلعه وان قرار گرفته است، که به جز مخروبه‌ای با ستون های بلند و دیوارهایی سربه فلک کشیده که برای بقا میجنگند‌ و از زیبایی منحصر به فردی برخوردارند، چیزی به یادگار نمانده است.

قدمت قلعه وان به قرن ۹ قبل از میلاد مسیح میرسد.در روزگاران قدیم در حدود قرن هفتم پیش از میلاد مسیح اورارتورها این قلعه را بنا کرده اند و در گذر تاریخ، اقوام مختلفی از جمله: رومی‌ها، ارمنی‌ها،  هخامنشی‌ها، مادها، ساسانی‌ها،  سلجوق‌ها، عرب‌ها،عثمانی‌ها و روس‌ها از آن استفاده نموده اند.بخش های بالایی قلعه از آجر ساخته شده است و در بخش پایینی از دیواره ی دژ بدون ملات  و از سنگ بازالت ساخته شده است. 

کلیسای آکتامار، در جنوب غربی شهر وان، در فاصله ی ۴۱ کیلومتری شهر وان، در جزیره زیبای اکتامار واقع شده است. این کلیسا به دستور پادشاه واسپورکان و گاغیک اول با معماری زیبای کیشیش ما نوءل در سال های ۹۱۵ تا ۹۲۱ میلادی بنا شده است. این کلیسا، یکی از مناطق طبیعی منحصر به فرد، با چشم اندازی طبیعی و زیبا دروسط دریاچه وان بنا شده است. در مورد این بنای زیبا در کشور ارمنستان فیلمی ساخته شده است.  

اختامار 2

کتیبه خشایار شاه در شهر وان یادگار ارزشمند دوران هخامنشی بر فراز صخره‌ ای بلند به ارتفاع ۲۰متر که در  نزدیکی قلعه وان واقع شده است، قرار دارد.این کتیبه ی زیبا به دستور داریوش، پادشاه بزرگ هخامنشی آماده‌ شده‌ است ولی به دلایلی تکمیل نشده ، اما خشایار شاه، پسر داریوش بزرگ آن را تکمیل کرد تا برای ایندگان به یادگار بماند.

این کتیبه زیبا از۲۷سطر و ۳ ستون تشکیل شده است .از چپ به راست خوانده میشود و به سه زبان نوشته شده است.( اکدی و عیلامی و پارسی باستان )

این کتیبه، تنها کتیبه ی به یادگار مانده از دوران هخامنشی است، که در خارج از مرزهای ایران در کشور ترکیه و در شهر وان  قرار گرفته است .

اختامار
گربه

خانه گربه ها:

گربه های وان از زیبایی خاصی برخور دارند. رنگ چشم های گربه های وان، دو رنگ متفاوت دارد، که رنگ یکی از چشم ها آبی و دیگر چشم آن زرد کهربایی می باشد. برای بازدید از این گربه های زیبا به خانه ی گربه ها میرویم.خانه ی گربه ها متشکل از قفس هایی بزرگ که گربه ها در آن ها نگهداری می شوند. برخلاف دیگر نژاد گربه سانان گربه های وان از آبتنی خوششان می آید.

این نژاد از گربه ها، طبق گفته تاریخ شناسان، در کشتی حضرت نوح حضور داشته اند. در سال ۱۹۹۹ تنها ۴۵ جفت از این گونه گربه سانان وجود داشت و تقریبا جمعیت انها رو به انقراض بود.دولت ترکیه، در همان سال ها مکانی برای پرورش این موجودات زیبا و دوست داشتنی با نام (وان کدی اوی) بنا کرد. در ابتدای تولد تا مدتی رنگ چشمان این گربه ها به رنگ خاکستری می باشد که به مرور زمان تغییر و به رنگ ابی و زرد کهربایی در می آیند.

گربه 2

آبشارمرادیه :

آبشار مرادیه، در ۸۸ کیلومتری جاده وان،  در مسیر دو بایزید و در نزدیکی تاتوان قرار دارد. بعد از گذر از مسیری زیبا، به ابتدای آبشار مرادیه خواهیم رسید. این آبشار در حدود ۶ متر ارتفاع و ۸۰ متر عرض دارد. برای رسیدن به این آبشار زیبا، باید از پل معلق کابلی گذر کنیم. صدای برخورد آب با سطح زمین هوش از سر شما میبرد و به قدری زیاد است که تا ۶۰ متری آبشار صدای گردشگران به سختی به گوش هم میرسد. در اطراف این آبشار زیبا کافه ها و رستوران هایی در قالب کلبه های زیبای چوبی ساخته شده است. محیطی آرام برای سپری کردن لحظات دل انگیز و ساختن خاطره ای شاد مناسب میباشد.

آبشار 2
آبشار

روز چهارم سفر به شهر وان

صبح روز چهارم، بعد از جمع کردن وسایل و تحویل اتاق ها آماده سوار شدن به ون ها شدیم. ساعت ۱۲ ظهر حرکت خود را به سمت مرز رازی آغاز کردیم. همه همسفران در ساعتی که از قبل قرار گذاشته بودیم آماده بودند و در لابی هتل حضور داشتند. بعد از گذشتن از مرز با ون های ترک به سمت شهر خوی حرکت کردیم. در مسیر برای صرف نهار توقفی ۱ ساعته داشتیم. بعد از رسیدن به شهر خوی، سوار اتوبوس شده و به سمت تهران حرکت کردیم.خاطرات همسفران شنیدنی و لذت بخش بود.

به نظر من هر کشوری زیبایی خاص خودشو داره و ارزش یک بار دیدن رو داره.

تعطیلات رسمی کشورترکیه و شهر وان:

 

۱ژانویه مصادف با ۱۱ دی ماه

۲۳اپریل مصادف با روز حاکمیت ملی و روز کودک مصادف با ۳ اردیبهشت

۱ می روز کارگر مصادف با ۱۱ اردیبهشت

۱۹ می روز بزرگ داشت اتا ترک و روز جوان و ورزش مصادف با ۲۹ اردیبهشت

۴ تا ۶ ژوئن عید فطر مصادف با ۱۴ تا ۱۶ خرداد

۱۵ جولای روز ملی هم بستگی و روز دموکراسی مصادف با ۲۴ تیر

۱۱تا ۱۴ اگوست  روز عید قربان مصادف ۲۰تا ۲۳ مرداد

۳۰ اگوست روز پیروزی مصادف با ۸ شهریور

۲۹ اکتبر روز جمهوری مصادف با ۷ آبان

 

 

4/5 ( 1 نظر )
برای تماس گرفتن لمس کنید